HERBARIUMAI
Šiai nuotraukai yra kone 2,5 metų. Sename žodyne džiovinau narcizus - taip saugodama, tarsi, pavasario ūką. Iš kitos pusės, labai norėjau prisiminti vaikystę - jausmą, kai darbas rinkti žoleles ir jas džiovinti buvo labais svarbus. Tik nežinojau, kodėl. Sesė tai darė, dariau ir aš. Och, kiek senų knygų dėl to nukentėjo!
Vėliau sudžiovintus augalus dėdavome į kartonines dėžutes nuo arbatos, grožėdamosi, kaip spalvingai išsilaiko vasara knygų puslapiuose.
Ak, galbūt kyla klausimas, kam reikalingi tie, gumele perrišti pagaliukai? Jie buvo kito darbo dalis - kadangi pradinėse klasėse neturėjau skaičiavimo mašinėlės, skaitliukų irgi dar netuėjau, tai naudodavau skaičiavimui iki 100 šiuos pagaliukus. Kartais būdavo sunkus darbas skaičiuoti...
***
Bet grįžkime prie džiovintų augalų.
Šie Renesanso laikų darbštuoliai - Heinricus Šulmaurer ir Albertus Meher uoliai dirba prie augalų surinkimo ir jų aprašymo. Neretai šį darbą dirbo šventikai, vienuoliai, kurie išmanydavo ir mediciną. Iš tiesų, labai įdomu, nuo kada pradėta rinkti žinios apie augalus ir kaip lūpos iš lūpų buvo perduodamos žinios apie juos. Tačiau vien tai, kad šį darbą atlikdavo bene labiausiai savo epochoje išsilavinę žmonės, galima spręsti, jog šis darbas buvo itin svarbus.
Augalus ne tik rinko pievose ar miškuose, juos augino ir darželiuose, specialiuose gėlynuose. To laiko mokslo žmones domino augalo medicininės savybės, bei - magijos galia: augalai sodinami gimus naujagimiui, gėlės dovanojamos įvairiomis progomis, gėlės dalyvaudavo apeigose, kaip ir šiandien, kad, jos nešamos laidotuvių metu. Gėlių reikšmė yra sakrali, susieta su žmogaus gyvenimo virsmu, kadangi gėlė - atspindi visą gamtos filosofiją.
Nereikia manyti, kad visos žinios, kaupiamos herbariumuose, buvo tik apie gėles. Juk taip pat buvo domimasi ir vaismedžiais, daržovėmis. Neretai tokie augalų daržai buvo prestižas įsirengti didikų namuose. Dvarų damos nesibodėjo pasirodyti darže, kurio augalija ne visada joms buvo žinoma ir suprantama.
Tad, ir šiandien, visai ne gėda nežinoti, kaip atsiranda levandų „kvapas“ mūsų naudojamuose dušo želė. Atvirkščiai! Atsirado gausybė pasiūlymų iš naujo mokintis apie augalų gydomąsias savybes, atrasti senas, bet veiksmingas sąsajas su mūsų protėviais per augalus. Juk dar neseniai naudojome vitaminus iš vaistinių prekyviečių, o šiandien vėl grįžtame prie pievose augančių „vitaminų šaltinių“.
Tad, augalų prieglaudos įkūrėja Aistė mielai supažindins su herbariumų kūrimo principais, suteiks žinių apie augalo reikšmę ir pamokys, kaip susikurti asmeninį herbariumą:
-
ant perdirbto popieriaus lapo sukurti asmeninį herbariumo šedevrą - dovaną sau ar kitam;
-
padės sukurti specialias augalų verbas, valančias namų dvasią;
-
parodys, kaip galima pasigaminti papuošalą - terariumą - kurio viduje sudėsite specialius, tik sau asmeniškai naudingus, augalus ir papildysite ekologišku eteriniu aliejumi.
Tiesa, galima įsigyti ir jau pagamintų Aistės papuošalų atvykus į augalų prieglaudą arba šioje svetainėje internetu.
Užsisakyk herbariumo kūrimą
Herbariumų kūrimo užsiėmimo kainos gali priklausyti individualiai nuo laiko, vietos bei žmonių skaičiaus. Tad, rašyk ir kainą suderinsime.